Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3 w Dębskiej Kuźni

Aktualności » 2016-2017

Misja Tales

Data publikacji 2017-06-05, OpublikowałKrzysiek M ...


W kwietniu uczniowie klas trzecich przystąpili do egzaminu gimnazjalnego. Po wykonaniu tego zadania, klasa 3b obrała kolejny cel – wykonanie projektu pt. „Misja Tales”. Projekt polegał na poznaniu wysokości obiektów na terenie szkoły poprzez zmierzenie ich cienia oraz cienia i wysokości jednego z uczniów (modela). Jest to możliwe dzięki twierdzeniu Talesa.

Gdy skończyliśmy materiał przeznaczony dla gimnazjum, zaczęliśmy się pracowicie przygotowywać. 9 maja 2017 roku podczas lekcji matematyki zostały przydzielone konkretne zadania do wykonania. Każdy z nas miał swój udział w przedsięwzięciu. Uczniowie mieli do wyboru następujące role:

  • Detektywi –mieli za zadanie wybrać i sprawdzić autentyczne wymiary badanych obiektów.
  • Sekretarz – robił notatki podczas pomiarów, na podstawie których dokonaliśmy obliczeń
  • Mierniczy – dokonywali wszelkich pomiarów
  • Model – ustawiał się przy mierzonych obiektach, by można było zmierzyć jego cień i wysokość
  • Rachmistrzowie – za pomocą Twierdzenia Talesa obliczyli wysokość podanych przez detektywów obiektów
  • Fotografowie – udokumentowali naszą pracę
  • Reporter – opisał cały projekt
  • Informatycy – stworzyli prezentację
  • Artyści – zrobili gazetkę opisującą projekt
  • Kierownik – pilnował całości.

Pozostało nam tylko poczekać na piękną i słoneczną pogodę, która była niezbędna, aby dokonać odpowiednich pomiarów. Jako pierwsi przygotować się mieli doskonali w tej dziedzinie detektywi. Kacper i Dawid szybko i sprawnie sobie poradzili, a pogoda również dopisała, więc jeszcze w tym samym tygodniu mogliśmy wyjść na zewnątrz wraz z panią Justyną Zydorek. Tam przyszła kolej na naszych świetnych mierniczych, którzy najpierw sprawnie zmierzyli naszego nietuzinkowego modela, czyli Leona. Następnie udaliśmy się zmierzyć cienie naszych obiektów; a były to szkoła, kosz na śmieci, stojak na rowery, przystanek, brama, szatnia, huśtawka oraz kosz na orliku. Wymiary zmierzone przez Patryka, Szymona, Piotra i Fabiana od razu były notowane przez niezastąpionego sekretarza - Stasia. Całokształt naszej pracy udokumentowali zdolni fotografowie, czyli Marta i Paulina. Po zakończeniu tego etapu wróciliśmy do klasy. Nasi genialni rachmistrzowie – Paweł i Paweł – otrzymali rezultaty pracy mierniczych i mogli obliczyć wysokości obiektów, korzystając z twierdzenia Talesa. Wyniki zostały przekazane sekretarzowi, który zebrał je w zbiorczej tabeli, a następnie przekazał rewelacyjnym informatykom. Jessica, Mira i Natalia przygotowały świetną prezentację, która podsumowała nasz projekt, a Iza z Karoliną, pełniące rolę artystów, wykonały gazetkę. Tok pracy uczniów i sprawność w przekazywaniu informacji był nieustannie kontrolowany przez cudownego kierownika – Natalię.

Zobacz film z ralizacji projektu [ pobierz ]

Zosia Sowa
 

KM © 2016   Powrót do góry strony

DANE SZKOŁY

Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3 w Dębskiej Kuźni

Wiejska 53,
46-053 Dębska Kuźnia

NIP: 9910298219, REGON: 532454338

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

tel. 77 421 81 46
fax. 77 421 81 46

sekretariat@debskakuznia.pl

GODZINY PRACY SZKOŁY

od poniedziałku do piatku w godzinach 7:30 - 15:00Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.